Nastolatek z narkotykami. Policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Nowym Targu kontrolowali kierującego samochodem osobowym. Na fotelu pasażera siedział 17-latek, który na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać. | Informacje | Wiadomości

Strona główna

Nastolatek z narkotykami. Policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Nowym Targu kontrolowali kierującego samochodem osobowym. Na fotelu pasażera siedział 17-latek, który na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać.

18 grudnia 2018

W sobotę przed godziną 23.00 na terenie miasta Nowy Targ, policjanci z Komedy Powiatowej Policji w Nowym Targu kontrolowali kierującego samochodem osobowym marki Honda. Na fotelu pasażera siedział 17-latek, który  na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać i odłożył na bok trzymane w ręce „zawiniątko”. Po sprawdzeniu okazało się, że w środku znajduje się marihuana wymieszana z tytoniem. Ponadto chłopak miał przy sobie saszetkę, a w niej  marihuanę o łącznej wadze blisko 14 gramów. 17-latek to  mieszkaniec powiatu nowotarskiego. Został zatrzymany w nowotarskiej komendzie. Z uwagi na skończone 17 lat będzie odpowiadał, jak osoba dorosła. Chociaż często słyszymy: „jak nie jest pełnoletni, to mu nic nie zrobią”. Nic bardziej mylnego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że granica pełnoletności nie pokrywa się z granicą wieku odpowiedzialności karnej. Jeżeli osoba pomiędzy 13 a 17 rokiem życia popełni czyn karalny, to do postępowania w jej sprawie będą miały zastosowanie przepisy zawarte w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jeżeli osoba popełnia czyn karalny po ukończeniu 17 lat, to odpowiada jak dorosły na zasadach określonych w Kodeksie karnym, pomimo że nie jest on pełnoletni. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność karną ponosi już 15-latek.  Mylne jest także przekonanie wśród młodzieży, że posiadanie narkotyków tylko na własny użytek jest dozwolone. Zgodnie z przepisami Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli przedmiotem czynu będzie znaczna ilość tych środków, zagrożenie karą wzrasta do lat 10. Natomiast przypadek mniejszej wagi zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Natomiast zgodnie z art. 59  Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii za handel, udzielanie, ułatwianie użycia albo nakłanianie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli dotyczy to osoby małoletniej to sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.