Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Anglii | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Anglii

18 października 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Rozpoczęty nowy rok szkolny 2016/2017 niesie ze sobą nowe wyzwania. Jednym z nich, ważnym dla Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu jest organizacja czterotygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych dla młodzieży klas trzecich. Projekt ten finansowany jest przez Komisję Europejską. Trwa właśnie rekrutacja grupy uczniów, która wyjedzie do Anglii i Włoch na przełomie kwietnia i maja 2017 roku.

Ich praktyki poprzedzone zostaną zajęciami ułatwiającym komunikację i pracę w zagranicznych firmach, bo unijny program stawia na uczenie przez działanie i pomaga w zdobyciu potrzebnego doświadczenia zawodowego.

Jest to też dobry moment na przypomnienie i podsumowanie wyjazdu do Anglii 14 adeptów technikum informatycznego i 4 - technikum cyfrowych procesów graficznych. Bournemouth - malownicze miasto położone nad kanałem La Manche - i jego okolice były dla nich miejscem, gdzie przez miesiąc mieszkali i odbywali staż.

Stażyści rezydowali w angielskich domach, musieli się dostosować do przyzwyczajeń ich mieszkańców. Poznali ich zwyczaje, tradycje odmienne od naszych polskich. Zaznajomili się też z topografią miasta i okolic, bo nie wszyscy z praktykantów mieli swoje lokum w Bournemouth. I ci stawali przed nie lada wyzwaniem, jakim było dotarcie na czas do firmy. Udoskonalili dzięki temu swoje umiejętności planowania i mieli okazję skorzystać z kilku środków angielskiego transportu wyruszając i wracając z zakładu pracy.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 odbywała praktyki w kilku firmach związanych z branżą informatyczną i graficzną. A powierzane do wykonania zadania wymagały od nich znajomości technologii komputerowych i informacyjnych, biegłego posługiwania programami graficznymi, umiejętności językowych.

Doskonałym przykładem obrazującym wartość zagranicznych praktyk w rozwoju zawodowym młodzieży ZS nr 1 może być praca jednej z uczennic w agencji marketingowej GottaBe znajdującej się w Southampton. Agencja ta zajmuje się prezentacją produktów, ich degustacją oraz organizacją kampanii medialnych również dla dużych polskich firm, banków m.in. dla Żywiec S.A. Joanna realizowała projekty graficzne, a powierzone jej stanowisko wymagało od niej samodzielności i samodyscypliny. Poznając specyfikę firmy przekonała się, że znajomość żywego i fachowego języka angielskiego pomocna jest nie tylko w kontaktach interpersonalnych w agencji, ale także przy przyjmowaniu zleceń i w trakcie rozmów z klientami. Przydawały się jej również umiejętności negocjacyjne i perswazyjne oraz doskonalone umiejętności graficzne w obsłudze różnych programów (przydatne min. w przygotowywaniu materiałów cyfrowych, tworzeniu obiektów grafiki rastrowej i wektorowej, wykonywaniu obróbki wykończeniowej wydruków cyfrowych, zmianie grafiki rastrowej na wektorową). Dodać należy, że firma GottaBe niejednokrotnie nagradzana w branży - wyznaczyła Joannie bardzo odpowiedzialne zlecenia jak wykonanie makiety i całego projektu case study oraz przygotowanie grafiki dla klienta “28 black” na stoisko reklamowe w Dublinie. W ich realizacji wykazała się ona pomysłowością i nowatorskimi rozwiązaniami. Jak wspomina - czas spędzony codziennie w firmie wymagał od niej całkowitego zaangażowania i skupienia na wykonywanych zadaniach, a także postawy otwartości wobec klientów i współpracowników.

Innym miejscem, w którym odbywali praktyki uczniowie ZS nr 1 była mała firma zajmująca się serwisem laptopów i telefonów AT TECH SOLUTIONS. Tu stażyści zajmowali się ich naprawą, a nadmienić należy, że były to urządzenia rozmaitych marek w tym bardzo drogich i rzadkich. Firma AT TECH SOLUTIONS jest zlokalizowana w centrum miasta Bournemouth, co dostarcza jej wielu zleceniodawców, a praktykantom sporej ilości zadań do wykonania. Chłopcy z ZS nr 1 szybko oswoili się i zapoznali ze sposobem funkcjonowania serwisu i efektywnie wykrywali, diagnozowali problemy w urządzeniach komputerowych, później je naprawiali. Wśród prac, które wykonywali były min. instalacje i zarządzanie systemami operacyjnymi, testowanie oprogramowania i sterowników, wymiana wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych i podzespołów w komputerach PC. Dzięki temu doskonalili i nabywali nowych umiejętności związanych z zawodem informatyka. Zlecenia były też niepowtarzalną okazją do "szlifowania" fachowego języka angielskiego i umiejętności komunikacyjnych, pracy w grupie oraz na wymiany doświadczeń.

Wyjazd na praktyki zawodowe do Bournemouth przyczynił się również do poznania kultury i dziedzictwa Wielkiej Brytanii - dzięki organizowanym wycieczkom. Młodzież odwiedziła Oxford - słynący z jednego z najstarszych w Europie uniwersytetu oraz stolicę UK - Londyn.

Na koniec należy dodać, że wielu uczniów ZS nr 1 podtrzymuje nawiązane w Wielkiej Brytanii kontakty, by później podczas wakacji wyjechać i pracować w firmach, w których odbywało praktyki zawodowe. Ich umiejętności są wysoko cenione przez angielskich pracodawców, wymiana doświadczeń sprzyja prosperowaniu ich firm.

Prócz opisanych korzyści młodzież otrzymuje Certyfikat ECVET oraz Europass Mobilność. Dokumenty te potwierdzają zdobyte umiejętności. W przyszłości praktyki zagraniczne zwiększą atrakcyjność uczestników na rynku pracy w Polsce i na świecie.

Zagraniczne praktyki zawodowe wpływają też na atrakcyjność szkoły wśród uczniów kończących naukę w gimnazjach oraz podnoszą standard kształcenia zawodowego w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Targu.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.