Partnerstwo szkół. | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Partnerstwo szkół.

2 listopada 2012

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu, Ryszard Gruszka oraz Gerold Wendelgaß, dyrektor Josef Durler Schule z Rastatt podpisali dokument partnerstwa szkół. Umowa ta ma być przypieczętowaniem dotychczasowej i tworzyć ramy dalszej współpracy obydwu szkół, która trwa od roku 2009.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Reithalle w Rastatt 24 października br., dyrektorzy podkreślili, że partnerstwo to wspólny wkład w integrację europejską. Uroczystość zaszczyciło wielu gości, m.in. poseł parlamentu europejskiego, przedstawiciele starostwa Rastatt, firmy Mercedes-Benz, dyrektorzy szkół średnich z całego powiatu, rodzice, rodziny goszczące uczniów z Polski. W przemówieniach wspomniano ciemne karty historii obydwu państw, okres zimnej wojny i wreszcie nadejście Solidarności, która zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od II wojny światowej. Podkreślono, jak ważne jest budowanie przyjaznych relacji wśród młodzieży, która jest oczywiście sercem wymiany, porozumienia, gwarancją pokoju i demokracji.

Licznie zgromadzeni widzowie obejrzeli wspólnie przygotowany przez uczniów z Niemiec i Polski program. Multimedialna inscenizacja wzbogacona grą świateł oraz sugestywną muzyką i śpiewem zawierała prezentację projektu wykonanego przez uczniów w warsztatach szkoleniowych firmy Mercedes-Benz, wzruszającą historię miłości śp. Jerzego Bieleckiego, byłego dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Cyli Cybulskiej, którą to nauczyciele i uczniowie z Rastatt poznali w czasie zwiedzania obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, spektakl teatralny i występy grup taneczno-muzycznych.

W czasie uroczystości uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające realizację projektu. Nie obeszło się oczywiście bez podsumowania programu pobytu, który był pełen atrakcji. Uczestnicy - uczniowie kl. 3 Technikum Elektrycznego zwiedzili m. in. wieżę telewizyjną oraz muzeum Mercedesa w Stuttgarcie, gmach Rady Europy w Strassburgu, zakłady stali w Kehlheim, brali udział w lekcjach, poznali szkołę, odbyli dzień praktyki w warsztatach szkoleniowych firmy Mercedes-Benz a przede wszystkim cieszyli się z wspólnych chwil spędzonych w gronie rówieśników z Niemiec.

Projekt dotuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rada Rodziców ZSTiP.


Tekst i zdjęcia: ZSTiP w Nowym Targu.