Spotkanie z podhalańskimi samorządowcami | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie z podhalańskimi samorządowcami

20 września 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu spotkali się przedstawiciele władz samorządowych z powiatu tatrzańskiego i powiatu nowotarskiego, by wspólnie wypracować stanowisko do zmiany uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Starosta Krzystzof Faber przywitał gości, przedstawił porządek spotkania a następnie oddał głos sekretarzowi powiatu Bartłomiejowi Garbaczowi, który naświetlił problem związany z Południowomałopolskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Samorządowcy w petycji zwrócą się z pilną prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w zakresie dotyczącym paragrafu 3 pkt 8 dotyczącego lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 25 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem urządzeń wodnych służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

Zapis ten w kontekście ustawy o ochronie przyrody z 2015 roku i zawartej tam w art. 5 pkt 16a definicji rzeki określonej jako – każdy ciek naturalny w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 1c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469, z późn. zm.)- oraz wspomnianego art. 9 prawa wodnego, gdzie przez cieki naturalne - rozumie się rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące w sposób ciągły lub okresowy, naturalnymi lub uregulowanymi korytami - powoduje ogromne, niepotrzebne i niezrozumiałe ograniczenie możliwości inwestycyjnych.

W dalszej części spotkania Pan Dariusz Giza przedstawił wpływ projektowanych zmian w ustawie o finansach publicznych na sytuacje finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz wpływ optymalnej formy finansowania inwestycji, uwzględniający istniejące ograniczenia budżetowe.

Następnie Pani Gabriela Przystał - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – przedstawiła kwestie związane z egzekucją spraw związanych ze sprzedażą lokali, które powstały w oparciu o pozwolenie budowlane na dom jednorodzinny a dzisiaj są dzielone na kilka lokali. Nadzorowi będą poddane budynki w osiedlach romskich na terenie 8 gmin powiatu zgodnie z zaleceniami NIK.

Ponadto ustalono, że na następnym spotkaniu zostaną omówione kwestie map zagrożenia powodziowego sporządzone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.