Nowy sprzęt do zdalnego nauczania | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowy sprzęt do zdalnego nauczania

20 kwietnia 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Powiat Nowotarski otrzymał 100 tysięcy złotych na zakup komputerów dla szkół w ramach dofinansowania z programu „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Dzięki temu możliwy był zakup 66 laptopów, a większość z nich trafiła już do szkół.

W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały zawieszone. Od 25 marca 2020 r. szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Od 1 kwietnia br. samorządy mogą starać się o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. W pierwszej kolejności są to: komputery, laptopy czy tablety. Można również kupić niezbędne oprogramowanie, ubezpieczenie sprzętu, mobilny dostępu do internetu lub inne akcesoria potrzebne w zdalnym nauczaniu.

Ogólną kwotą do przeznaczenia na ten cel jest 186 mln zł. Każdy samorząd otrzymał określoną pulę środków na zakup sprzętu – jak wcześniej wspomniano Powiat Nowotarski otrzymał 100 tyś. zł.

Projekt „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanego zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

- Zakup laptopów dla wszystkich 11  szkół prowadzonych przez powiat związany był z koniecznością wsparcia zdalnej edukacji prowadzonej w szkołach w związku z epidemią wirusa COVID-19. Komputery zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących  uczniów.  – mówi Bogusław Waksmundzki wicestarosta nowotarski. W tym miejscu należą się podziękowania dla Sekretarza Powiatu Bartłomieja Garbacza i zespołowi informatyków na czele z Radosławem Jastrzębskim, którzy przygotowali wniosek na pozyskanie sprzętu oraz dostosowali go do użytkowania.