Uczniowie I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczniowie I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

21 listopada 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Dnia 17 listopada 2017 roku uczniowie klas maturalnych I LO o profilu biologiczno– chemicznym uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W pierwszej kolejności uczestnicy wysłuchali wykładu prowadzonego przez doktoranta z Zakładu Antropologii mgr Andrzeja Dubrowskiego, który dotyczył zagadnień znanych wszystkim z serialu „Kości” czyli oceny płci i wieku człowieka w oparciu o materiał kostny.

Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. Laboratorium kultur in vitro poprowadziła mgr Klaudia Sychta doktorantka z Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin. Na warsztatach tych możliwe było zapoznanie się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi podczas hodowli roślin in vitro. Omówione zostały składniki pożywek, ich modyfikacje oraz najczęstsze zakażenia. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili pasaż młodych roślin i zaznajomili się z warunkami panującymi w pokoju hodowlanym.

Laboratorium molekularne poprowadziła mgr Magdalena Cygan- absolwentka I Liceum, a obecnie doktorantka w Zakładzie Cytologii i Embriologii Roślin. Na zajęciach omówiona została szczegółowo łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR), umożliwiającą namnażanie ponad miliard razy wybranych fragmentów DNA. Uczniowie zaznajomili się z poszczególnymi składnikami mieszaniny reakcyjnej oraz z etapowym przebiegiem procesu. Samodzielnie wykonane próbki umieszczono w termocyklerach. Następnie zapoznano się z inną z metod molekularnych, a mianowicie elektroforetycznym rozdziałem DNA.

Uczestnicy zajęć mieli także przyjemność uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez mgr Mateusza Ogórka- doktoranta z Zakładu Genetyki i Ewolucjonizmu. Uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu o zakochaniu i miłości z punktu widzenia biologii czyli „Pierwsza randka Adama i Ewy”. Pan Mateusz w bardzo interesujący sposób przedstawił biologiczne zmiany zachodzące w organizmie człowieka podczas zakochiwania się, ale także omówił ewolucje kultury i sztuki oraz znaczenie sztuki w życiu człowieka.

Młodzież I Liceum była pod ogromnym wrażeniem poziomu merytorycznego zajęć, a także wyposażenia pracowni, w których zajęcia się odbywały.

 

Tekst i zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.