Górskie Mistrzostwa Polski Masters w kolarstwie szosowym

Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W sobotę 10 września 2016 r. na terenie Gminy Szaflary odbyły się Górskie Mistrzostwa Polski Masters w kolarstwie szosowym współorganizowane przez Powiat Nowotarski i miejscową gminę.

Na starcie w 14 kategoriach wiekowych stanęło ponad 200 kolarzy, którzy w malowniczej rundzie poprowadzonej przez miejscowości Maruszyna i Skrzypne rywalizowali o medale i koszulkę Mistrza Polski.

Start i Meta został zlokalizowany w najbardziej widokowym miejscu w Maruszynie Górnej przy Zespole Szkół, zawodnicy mogli podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Gorców i Babiej Góry. Pogoda tego dnia była wspaniała i kolarze mogli myśleć tylko o rywalizacji na trasie. Tym bardziej, że organizator Tatra Cycling Events zadbał o wszystko, począwszy od dobrze zorganizowanego biura zawodów, bufet na trasie gdzie każdy mógł pobrać bidon z napojami Etixx, profesjonalnie oznakowaną trasę i perfekcyjnie zabezpieczona przez nowotarską Policję i członków OSP z Maruszyny i Skrzypnego, aż po dekorację, podczas której medale i nagrody wręczali: Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka i gospodarz Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. W trakcie dekoracji przygrywał regionalny zespół gminny, a dziewczyny w strojach regionalnych swoja obecnością uatrakcyjniły ceremonię wręczania nagród.

Rywalizacja na trasie trwała od godziny 9:00 do 17:30 i w każdej kategorii wiekowej stała na najwyższym poziomie. Na mecie czekał na zawodników bufet z napojami i owocami, oraz leżaki aby patrząc na Tatry szybko wrócić do pełni sił. Dystanse uzależnione były od wieku startujących od 32 km dla Panów ponad 70 lat, a dla najmłodszych około 100 km, co na tej trasie było dużym wyzwaniem.

Zawody zostały doskonale ocenione przez uczestników, sędziów z Polskiego Związku Kolarstwa, a trasa została uznana jako idealna nie tylko przez jej walory widokowe, ale m.in. dzięki bardzo dobrej jakości dróg. Potwierdzeniem wspaniałej atmosfery i organizacji jest to, że Krystian Piróg i Cezary Szafraniec już następnego dnia otrzymali propozycję zorganizowania przyszłorocznych Mistrzostw Polski.

Z naszego regionu niestety żaden z zawodników nie stanął na podium, ale biorąc pod uwagę obecność całej czołówki krajowej, miejsca w okolicy 10-tego trzeba uznać za bardzo dobre. Najlepszy z powiatu był Pan Józef Olchawa, który otarł się o podium i zajął 4 miejsce w kategorii 60 lat.

Pozostałe miejsca zawodników z terenu powiatu nowotarskiego w poszczególnych kategoriach:
-70 lat - 6 miejsce Grzegorz Grzempała TC Orzeł Spytkowice,
-65 lat – 10 miejsce Józef Maj Thule-JMP,
-60 lat – 4 miejsce Józef Olchawa z Ochotnicy,
-55 lat - 12miejsce Tomasz Kaczmarek Thule-JMP, 13 miejsce Józef Rabski KS Luboń Skomielna Biała
-50 lat – 9 miejsce Janusz Wójcik TC Orzeł Spytkowice
-45 lat – 7 miejsce Stanisław Niewiadomy z Ochotnicy
-40 lat – 10 miejsce Robert Bobka IC Podhale, 12 miejsce Cezary Szafraniec, 21 miejsce Krzysztof Kępa, 25 miejsce Janusz Bala (wszyscy Thule-JMP),
-30 lat 15 miejsce Marcin Domin

Organizatorzy dziękują mieszkańcom Gminy Szaflary za zrozumienie i okazaną pomoc w trakcie tego święta kolarstwa na Podhalu jakim niewątpliwie były Mistrzostwa.

Tekst i zdjęcia: Tatra Cycling Events S.C.