Wrześniowe obchody z pocztem Szkół im. J. Venuleta | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wrześniowe obchody z pocztem Szkół im. J. Venuleta

22 września 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Poczet Prywatnych Szkół Średnich im. Jana Venuleta w Nowym Targu godnie reprezentował placówkę podczas patriotyczno-religijnych uroczystości upamiętniających 75. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. A w tym roku ich program był wyjątkowo bogaty. Wszystko zaczęło się na Placu Kombatantów, w asyście wielu pocztów sztandarowych szkół, organizacji kombatanckich, formacji wojskowych, jednostek samorządowych, Związku Podhalan, „Solidarności”, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Grupy Rekonstrukcji Historycznych, duchowieństwa i coraz liczniejszej grupy mieszkańców, którym droga jest pamięć polskiej historii. Był to moment uwieńczenia obywatelskiej inicjatywy, domagającej się rozszerzenia napisu na Ścianie Pamięci o „Ofiary terroru stalinowskiego”. Poświęcenia Ściany Pamięci z napisem rozszerzonym o Ofiary terroru stalinowskiego dokonał ks. proboszcz Stanisław Strojek.Prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą uczestnicy obchodów bolesnej rocznicy przemaszerowali rynkiem do kościoła św. Katarzyny, na Mszę za Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Drugą częścią programu, po wyjściu z kościoła, były uroczystości przed Krzyżem Katyńskim, z hymnem państwowym, mowami parlamentarzystów – posłanki Anny Paluch i posła Edwarda Siarki; Apelem Poległych, złożeniem wieńców i kwiatów. Uczestniczyli w tym członkowie licznych na Podhalu Rodzin Katyńskich. Cześć oddali zgromadzeni pamięci obrońców Wilna, Grodna i Lwowa, Polaków, którzy zginęli na Wschodzie, ofiar wojny i żołnierzy walczących jeszcze do 1947 r.

Obecność reprezentacji klas mundurowych i profil ich edukacji nabierają wagi zwłaszcza w czasie znów odczuwalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. Jana Venuleta w Nowym Targu.