Wizyta chorwackich ratowników w KPP Nowym Targu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wizyta chorwackich ratowników w KPP Nowym Targu

21 listopada 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W dniu 21 listopada 2014 roku Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu odwiedziła grupa chorwackich ratowników górskich HGSS, która przebywa na seminarium szkoleniowym w Grupie Podhalańskiej GOPR w Rabce Zdroju.

W Nowym Targu ratownicy zapoznali się z zasadami funkcjonowania pierwszej i jak na razie jedynej w Polsce Nieetatowej Policyjnej Grupy do Działań Poszukiwawczych działającej przy nowotarskiej komendzie Policji. W rozmowie chorwaccy ratownicy wyrazili duże uznanie dla policjantów zaangażowanych w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, gdyż nigdzie jeszcze nie spotkali się z podobną inicjatywą.

Powołanie w 2011 roku „Nieetatowej Policyjnej Grupy do Działań Poszukiwawczych” miało na celu usprawnienie podejmowanych działań przez Policję gdy zaistnieje sytuacja kryzysowa, związana z zaginięciem osoby w terenach górskich i leśnych, przez zaangażowanie mniejszej ilości zasobów ludzkich przy lepszym ich wyposażeniu w środki techniczne stosowane do działań poszukiwawczych.

W przypadku odnotowania na terenie powiatu nowotarskiego zaginięcia osoby - na miejsce działań kierowani są członkowie grupy, którzy na miejscu z dowodzącym działaniami poszukiwawczymi ze strony GOPR decydują o ilości wzywanych sił i środków, które należy zaangażować do działań. Trzeba dodać, że na chwilę obecną taktyka stosowana przez grupę wspólnie z GP GOPR angażuje mniejsze siły i środki w podjętych działaniach poszukiwawczych. Jednocześnie jest zdecydowanie bardziej skuteczna, niż angażowanie wielkiej ilości sił do realizacji działań poszukiwawczych stosowanych do tej pory przez Policję.