VIII Festiwal Orkiestr Dętych | Region | Wiadomości

Strona główna

VIII Festiwal Orkiestr Dętych

27 maja 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W Szczawnicy odbył się VIII Festiwal Orkiestr Dętych, który zarazem był powiatowym konkursem orkiestr, w którym uczestniczyło 10 zespołów, z których pięć zostało zakwalifikowanych do konkursu o randze wojewódzkiej.

Organizatorem szczawnickiego festiwalu było Powiatowe Centrum kultury w Nowym Targu i Powiat Nowotarski, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół.

Festiwal rozpoczął się od parady uczestniczących zespołów orkiestralnych. Orkiestry przeszły deptakiem spacerowym wzdłuż Grajcarka, do sceny znajdującej się pod dolną stacją PKL Palenica. Tu każdy z występujących zespołów zaprezentował po trzy, dowolne utwory muzyczne.

Uczestniczącymi orkiestrami dętymi w szczawnickim festiwalu były orkiestry z Maniowych, Nowego Targu, Lipnicy Małej, Ochotnicy Dolnej, Łapsz Wyżnych, Gronkowa, Szaflar, Jurgowa i Kacwina.

Występy oceniało jury w składzie: Płk. Franciszek Suwała, były komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, ale przede wszystkim kompozytor i aranżer; Kpt. Stefan Żuk, były kapelmistrz orkiestry dętej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu; Stanisław Migacz, Główny Instruktor Orkiestr Dętych, który był pierwszym organizatorem Podhalańskich Festiwali Orkiestr Dętych, którego początek sięga 1976 roku.

Podczas występów poszczególnych zespołów liczni słuchacze bardzo dobrze się bawili, a muzyka prezentowana przez występujących artystów świadczyła o ogromnej popularności tego typu muzyki. Czyli w dalszym ciągu bardzo aktualne są słowa piosenki, wykonywanej niegdyś przez Halinę Kunicką, że ,,Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…’’
W trakcie festiwalu doszło nawet do zabawnej sytuacji, podczas której jeden ze słuchaczy, który świetnie się bawił podszedł do prowadzącego festiwal z zapytaniem, czy może dedykować jeden z występów przybyłym na festiwal słuchaczom.

Oczywiście ta prośba nie została spełniona, bo to był konkurs, ale finałem festiwalu był, specjalnie dla publiczności pozakonkursowy wspólny występ kilku orkiestr z repertuarem najbardziej popularnych polskich i zagranicznych utworów muzycznych.

O orkiestrach dętych i ich roli w kulturze, członkowie jury powiedzieli, że siła w orkiestrach dętych jest dostrzegalna, a coraz większa ilość młodych ludzi, członków zespołów świadczy o coraz większym zainteresowaniu tego typu muzyką wśród młodego pokolenia. Dla jurorów bardzo ważną rzeczą w orkiestrach dętych jest, co podkreślali coraz większy udział kobiet. Jak stwierdzili, w niektórych zespołach w składzie orkiestr jest nawet 80 % kobiet, czego jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu nie było.

Jurorzy oceniając orkiestry dęte występujące na szczawnickiej scenie brali pod uwagę dobór repertuarowy, dynamikę wykonania utworów, zgranie poszczególnych instrumentów, a co za tym idzie brzmienie danej orkiestry.

W wyniku konkursowych zmagań orkiestr dętych jurorzy, po naradzie przyznali:

Wyróżnienie specjalne dla Big Bandu z Nowego Targu, który jako materialne uznanie otrzymał nagrodę w wysokości 900 zł.
Pierwsze miejsce jurorzy przyznali Orkiestrze Dętej z Nowego Targu, która otrzymała nagrodę w wysokości 900 zł

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymała Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna.

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody w wysokości po 500 zł otrzymały orkiestry: Młodzieżowa Gminna Orkiestra Dęta z Szaflar oraz Orkiestra Dęta z Kacwina.

Ponadto jury wyróżniło nagrodami pieniężnymi po 300 zł orkiestry: OSP Dom Kultury w Maniowych, Lipnicy Małej, Jurgowa, Łapsz Wyżnych i Gronkowa.

Natomiast do udziału w XXXVII Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY 2014 jury zakwalifikowało orkiestry:

Big Band Nowy Targ, Miejską Orkiestrę Dętą z Nowego Targu, Orkiestrę Dętą OSP Ochotnica Dolna oraz orkiestry z Szaflar i Kacwina.

Podczas rozdania nagród i statuetek, na zakończenie szczawnickiego festiwalu Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego podkreślił bardzo dobrą organizację szczawnickiego festiwalu a Grzegorz Niezgoda, burmistrz miasta i gminy Szczawnica zachęcił władze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu do wyboru Szczawnicy, jako przyszłorocznego gospodarza kolejnej edycji festiwalu orkiestr dętych.

Zarówno jurorzy, jak i organizatorzy bardzo serdecznie podziękowali licznemu gronu słuchaczy, którzy do ostatnich minut festiwalu doskonale się bawili, oklaskując wszystkie występujące zespoły orkiestr dętych.

Zdjęcia: Alina Lelito
Tekst - źródło: podhale24