Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Niemczech | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Niemczech

30 października 2013

W dniach od 19 do 24 października br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek gościli w Rastatt, w Niemczech. Wyjazd odbył się w ramach wieloletniej wymiany uczniowskiej i współpracy z Josef- Durler-Schule.

Pierwszego dnia pobytu zorganizowany został wyjazd do Ludwigsburgu, gdzie uczniowie zwiedzili największy w Niemczech pałac barokowy. Ponieważ nie został on zniszczony w czasie wojen, można było podziwiać zarówno pałac jak i ogrody, ale także teatr, który działa tam od 1758 roku. Następnym punktem programu wycieczki było muzeum Porsche w Stuttgarcie, mieście będącym siedzibą tej marki. Zachwycił nowoczesny budynek, w którym znajduje się muzeum, jak i osiemdziesiąt różnych modeli samochodów.

Kolejny dzień pobytu to Gaggenau – fabryka Mercedesa, gdzie uczestnicy wykonali pracę projektową z klocków Lego. Powstała zdalnie sterowana linia produkcyjna kół do ciężarówek. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Uczniowie odwiedzili również firmę Weingärtner wykonującą usługi związane z elektrotechniką, elektryką i automatyką, Rubin Mühle zakład-młyn, w pełni skomputeryzowany o szerokim zakresie produkcji a także miasteczko Lahr, gdzie odbywał się jesienny festyn chryzantem. Ostatnim punktem programu była podróż w czasie, czyli zwiedzanie w Kenzingen muzeum związanego z obyczajami karnawałowymi w południowo- zachodniej części Niemiec. Nie zabrakło oczywiście zajęć w szkole, gdzie został podsumowany projekt jak również powstał słownik zwrotów, które mogą być pomocne w komunikowaniu się. Bardzo miłym punktem programu była uroczysta kolacja pożegnalna, podczas której uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Wymiana była niesamowita, pełna nowych doświadczeń, wrażeń i chwil, które na pewno długo zostaną w pamięci.

Projekt był współfinasowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Radę Rodziców ZSTiP.Tekst i zdjęcia: ZSTiP w Nowym Targu.