Uczniowie "Sokoła" w projekcie „Szkoła Demokracji” | Region | Wiadomości

Strona główna

Uczniowie "Sokoła" w projekcie „Szkoła Demokracji”

25 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Młodzi demokraci z nowotarskiego Sokoła w roku szkolnym 2017/18 wzięli udział w projekcie „Szkoła Demokracji” i zakwalifikowali się do Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, która odbędzie się 12 czerwca 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Praca nad założeniami projektu rozpoczęła się już we wrześniu od przeprowadzenia demokratycznych wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone rozbudowaną kampanią wyborczą. Stworzono nowy regulamin SU oraz wyznaczone zostały poszczególne sekcje m.in. artystyczna i sportowa, a także sekcja zajmująca się promocją szkoły. Ponieważ  umiejętna komunikacja jest  kluczem do sukcesu, dlatego wszystkie ważne wydarzenia z życia szkoły samorząd  zamieszczał  na facebookowej stronie SU oraz na grupach dotyczących odpowiednich sekcji.

Bardzo ważnym wydarzeniem było zorganizowanie koncertu charytatywnego „Janek Nykaza pod skrzydłami Sokoła”, który odbył się w grudniu, w Miejskim Ośrodku Kultury. Akcja okazała się wielkim sukcesem, zebrano wówczas aż 10 440 zł. Młodzi demokraci wzięli też udział w internetowym festiwalu „RIO Demokracja”, w czasie którego pytali dyrekcję, nauczycieli i uczniów czym dla nich jest demokracja i jak ją rozumieją.   Do tego wielkiego projektu należy zaliczyć również turniej e-sportowy „SOCOOL”-  był on znakomitym połączeniem pracy informatyków z zabawą. Młodzi demokraci Sokoła są bardzo zadowoleni, że zostali uczestnikami projektu „Szkoła demokracji”. To przedsięwzięcie pokazało, jak ważna jest w ich życiu demokracja, ponadto zintensyfikowali w sobie postawy proeuropejskie i prodemokratyczne. Za fundament swojej pracy postawili sobie zasadę pluralizmu. Nauczyli się jak być empatycznym, otwartym  i tolerancyjnym człowiekiem. Do działania motywowały ich opiekunki Samorządu Uczniowskiego, które często powtarzały,  iż „Zaciekawienie i nauczenie zadawania pytań jest najprostszą drogą rozwoju [...] takie sposoby postępowania i rozumowania budują trwały fundament wiedzy.”

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.