Spotkanie policjantów w ramach działań "Bezpieczny Senior" | Region | Wiadomości

Strona główna

Spotkanie policjantów w ramach działań "Bezpieczny Senior"

10 kwietnia 2018
Zdjęcie 1

10 kwietnia br.  asp. sztab. Krzysztof Dolański oraz sierż. sztab. Wanda Plewa z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem  przeprowadzili spotkanie z osobami starszymi w ramach działań „Bezpieczny Senior”. Pogadanka miała miejsce w  BC Progres -Dziennym Domu Opieki dla Seniora realizujący akcję „Senior w Akcji” w miejscowości Ochotnica Dolna. 

Podczas swojej wizyty funkcjonariusze przedstawili schematy działania oszustów podających się za wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego czy dostawcę prądu. Zwrócili uwagę, że metody  stosowane przez oszustów cały czas się zmieniają i próbują oni wyłudzać pieniądze na różne sposoby – na  ostatnią okazję zakupu różnego rodzaju przedmiotów, na nagły wypadek lub inne nieszczęście, działania przedstawicieli różnych urzędów, firm ale również na akcje organizowane przez policję przeciwko przestępcom np.  hakerom czy złodziejom.

Ponadto w trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowano krótkie filmiki przedstawiające  wymienione metody oszustw, a także o  kradzieżach kieszonkowych w środkach komunikacji, kradzieżach pieniędzy  z bankomatu, z banku lub poczty oraz sposoby zapobiegania  niebezpiecznym sytuacjom, bądź ograniczenia skali ich negatywnych skutków.

Podczas drugiej części spotkania był czas na rozmowę, seniorzy zadawali wiele pytań, a także opowiadali o niebezpiecznych sytuacjach, o których słyszeli lub w których sami uczestniczyli.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom rozdano krótki poradnik o tym, jak należy postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa oraz elementy odblaskowe, zwrócono również uwagę na konieczność ich stosowania nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

Tekst i zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu.