Spotkanie dzielnicowego z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka | Region | Wiadomości

Strona główna

Spotkanie dzielnicowego z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka

22 stycznia 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, dlatego nowotarscy funkcjonariusze prowadzą działania profilaktyczne pod nazwą „Bezpieczny Senior”  związane z oszustwami. Starają się docierać do osób starszych, ponieważ ta grupa społeczna  jest szczególnie narażona na tego typu przestępstwa.

Dzielnicowy mł.asp. Bartłomiej Garbacz z okazji Dnia Babci i Dziadka w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny” oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas” z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu w dniu 21 stycznia br. spotkał się z osobami starszymi, żeby udzielić im wskazówek jak nie dać się oszukać i okraść. Sposobów oszustw jest bardzo dużo. Ofiarami fałszywych „wnuczków”, „policjantów”, „administratorów”, „urzędników” padają najczęściej osoby starsze. Oszuści  wykorzystują ich łatwowierność, brak czujności i często grają na ich uczuciach wywołując współczucie. 

Funkcjonariusz w trakcie spotkania przedstawił metody stosowane przez oszustów oraz jak właściwie należy reagować. Uczulił również, że metody stosowane przez oszustów cały czas się zmieniają i próbują oni wyłudzać pieniądze na różne sposoby – na  ostatnią okazję zakupu różnego rodzaju przedmiotów, na nagły wypadek lub inne nieszczęście, działania przedstawicieli różnych urzędów, firm ale również na akcje organizowane przez policję przeciwko przestępcom np.  hakerom.  Poinformował, że mogą również korzystać z dostępnych programów na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń oraz aplikacji Moja Komenda. Na koniec spotkania każdy z uczestników dostał ulotkę, jak nie dać się oszukać o treści:

Pamiętaj!!!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu!

Nie daj się nabrać !!!

 

Tekst i zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu.