Sieniawa 11 listopada 2019 roku. Niepodległa do Hymnu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Sieniawa 11 listopada 2019 roku. Niepodległa do Hymnu

14 listopada 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Tym razem Sieniawa w Gminie Raba Wyżna włączyła się do ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu zainicjowanej przez  Biuro Programu Niepodległa aby wspólnie świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Do wspólnego świętowania zostały zaproszone władze lokalne,  szkoły, przedszkola, lokalne grupy działania, mieszkańcy oraz grupy wspierające patriotyczne postawy.

„Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane rok temu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy pragną przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie. Uczczono najważniejsze święto wysyłając w świat sygnał, że Polacy potrafią się zjednoczyć w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny.

W dniu 11.11 o godzinie 11.00 dzięki współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu i Muzeum  Drukarstwa,  przeprowadzone zostały warsztaty wykonania flagi narodowej oraz godła, aby wszyscy wspólnie jako biało czerwona rodzina, mogli świętować kolejną rocznicę włączając w to młode pokolenia.

W samo południe przez miejscowego Księdza Andrzeja Jelenia Proboszcza Parafii Św. Antoniego w Sieniawie, zostało rozpoczęte świętowanie, oddając cześć Matce Bożej oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, które poprzez wielkie zaangażowanie, powstały w 1999 r. Chór  Auxilium  z kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie, pod kierownictwem dyrygenta Piotra Dziechciowskiego, nadał podniosły charakter świętowania. Dzięki muzycznej oprawie i zadumie patriotycznej  wszyscy włączyli się do świętowania. Obecny był również założyciel Chóru Ksiądz Stanisław Łagocki.

Podczas uroczystości swoje wystąpienie miało również Koło Gospodyń Wiejskich w Sieniawie, które wykonało utwór Polskie Kwiaty.

W wydarzeniu brała również udział Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica im J. Kurasia "Ognia" pod dowództwem Jana Dudora, która wspiera działania dając żywe lekcje historii.

W tym czasie otwarto także ogólnodostępną plenerową wystawę planszową pt. Granice Rzeczpospolitej 1918 -1945,  która trwa od 31 października  do 29 listopada i znajduje się w Parku przydworskim w Sieniawie. Wystawa wypożyczona została z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, którą wykonano  we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Prezentuje zagadnienia związane z formowaniem się państwa polskiego na przestrzeni ostatnich 100 lat, któremu towarzyszyły wojny, powstania, plebiscyty i trudne najczęściej relacje międzynarodowe.

Uroczystość  miała miejsce w Zespole Parkowo-Dworskim w Sieniawie, który  jest w trakcie  rewitalizacji. Dla organizatorów była to okazja do zakończenia  III etapu prac konserwatorsko-restauratorskich zaplanowanych na ten rok. Dzięki wielkiemu wsparciu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie była możliwość przeprowadzenia częściowych prac konserwatorskich związanych z remontem stropu, ścian i tynków wewnętrznych w części strefy centralnej o raz wykonanie instalacji elektrycznych i przeciwpożarowych.

Osoby zaangażowane dokonują wszelkich starań aby to miejsce będące dziedzictwem materialnym, było kolebką kultywowania tradycji narodowych, staropolskich i regionalnych.

Po uroczystościach honorowych  wszyscy goście udali się na poczęstunek i biesiadowanie do Gościńca Wiktoria przygotowanego przez Gospodarzy Koło Gospodyń Wiejskich oraz przyjaciół. W czasie biesiadowania odbyła się prezentacja  wierszy pt. Służymy niepodległej oraz 101 rocznica odzyskania niepodległości, napisanych specjalnie na tą okazję przez lokalną  poetkę Marię Langer, która z wielką pomocą  wspiera działania mające na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, kultywując  tradycje  regionalne i staropolskie oraz postawy patriotyczne  przede wszystkim wśród młodych.

Na zakończenie biesiadowania, staropolską tradycją dzięki miłośnikom kultywowania tradycji staropolskich, Józef Żądło z Rokicin Podhalańskich zaprezentował tradycję kiszenia kapusty.

Właściciele Dworu składają podziękowania wszystkim osobom związanym z pracami konserwatorskimi, a szczególne podziękowania należą się Staroście Powiatu Nowotarskiemu Krzysztofowi Faberowi za wielkie wsparcie, Wójtowi Gminny Raba Wyżna Andrzejowi Dziwiszowi, Konserwatorowi Delegatury w Nowym Targu Pawłowi Dziubanowi, Architektowi Maciejowi Zubkowi, Kierownikowi prac konserwatorskich Rafałowi Czyrnek oraz Konserwatorowi Dzieł Sztuki Radomirowi Pałce, pod którego opieką trwają prace konserwatorsko-restauratorskie.

Podziękowania za udział w wydarzeniu skierowane są również do przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Sieniawie, Krystyny Budziak, Jolanty Antolak i Jolanty Wójciak, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Sieniawie Anny Kmiecik i Członka Honorowego Koła Marii Langier oraz Róży Antolak-Wójtowicz, które również angażują się w rozwój kulturowy tego pięknego miejsca.

Organizatorzy Krystyna Wójtowicz i Marek Wójtowicz składają podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji i włączyli się w świętowanie.

 

Test: Krystyna Wójtowicz, Piotr Dziechciowski
Zdjęcia: Elżbieta Wójtowicz,
Dokumentacja: Maciej Zubek