Racławickie obchody i strzelecki puchar | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Racławickie obchody i strzelecki puchar

21 maja 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

11 uczniów z I i II klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu uczestniczyło w Zlocie Kawalerów Orderu Virtuti Militari w 220. rocznicę bitwy pod Racławicami.

Główną atrakcją części plenerowej obchodów była rekonstrukcja bitwy pod Racławicami.

W racławickim kościele odbyła się Msza, po której nastąpił przemarsz pod pomnik Bartosza Głowackiego i spotkanie z uhonorowanymi najwyższym odznaczeniem wojskowym - Orderem za bojowe zasługi. Na rocznicowe obchody zaproszonych było dwanaście szkół, m.in. z Sanoka i z Mrągowa. Dotarły reprezentacje sześciu, w tym nowotarskiego „Venuleta”.

Organizatorem uroczystości był płk Janusz Kurzyna – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie. Nie brakło też dowódcy 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, a honory gospodarza pełnił wójt Racławic.

Mimo niesprzyjającej aury rozegrane zostały wszystkie zaplanowane dla szkół konkurencje, czyli zawody użyteczno-bojowe, strzelanie z karabinka sportowego i konkurs wiedzy historycznej. I we wszystkich trzech zmaganiach ekipy z „Venuleta” brały udział.

W zawodach użyteczno-bojowych reprezentacja Szkoły w składzie: Dariusz Kustwan, Michał Jendrusiak, Dominika Florczyk – wywalczyła II miejsce i przywiozła jeden z trzech najokazalszych pucharów.


Tekst i zdjęcia otrzymane od Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.