Pierwsza pomoc – wiedza nieoceniona | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Pierwsza pomoc – wiedza nieoceniona

5 grudnia 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Dwa razy do roku uczniowie klas mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu przechodzą szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy.

Teraz też uczniowie klas pierwszych od doświadczonych ratowników – Ratownictwa Medycznego oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – nabywali praktyczną wiedzę o podstawowych zabiegach resuscytacyjnych. Instruktorzy zapoznawali ich z zawartością toreb „R1” i ze sposobem wykorzystania automatycznych defibrylatorów ALD. Defibrylatory takie są już od dawna na wyposażeniu karetek pogotowia, teraz trwa batalia, by były w nie wyposażone także obiekty użyteczności publicznej, w których gromadzi się duża ilość osób, np. kina, galerie handlowe, sale koncertowe, dworce, targowiska.

Szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy nieodpłatnie prowadzi teraz w nowotarskich szkołach, z inicjatywy Klubu IPA, firma „Akcja Serca” Marka Jasińskiego. Odbyły się one już w „Sokole”, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, w „Venulecie” właśnie, a docelowo mają być takim bezcennym instruktażem objęte wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w mieście.

Uczniowie „Venuleta” nieraz mieli już sposobność przetestowania nabytych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w różnych nagłych zdarzeniach. Każda taka historia, uświadamia im jak potrzebna jest ta wiedza. Co prawda nie tak często jesteśmy świadkami wypadków drogowych, ale zasłabnięcia z różnych przyczyn i przypadki epilepsji są na porządku dziennym.

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu.