Nowotarski Dzień Misyjny | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarski Dzień Misyjny

31 października 2013

W ramach Małopolskiego Projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” wolontariusze I LO im. Seweryna Goszczyńskiego wraz z opiekunami p. Joanną Frączek, p. Wojciechem Grzybkiem oraz ks. Ryszardem Kilanowiczem zorganizowali Nowotarski Dzień Misyjny, który skierowany był do uczniów wszystkich typów szkół znajdujących się na terenie miasta Nowy Targ. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie działalności misjonarzy na różnych kontynentach oraz zapoznanie uczniów z krajobrazem, kulturą i tradycją państw, w których prowadzone są misje.

W tym dniu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury o godzinie 8.30 zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami, opiekunami, katechetami oraz zaproszeni goście.

W ramach obchodów Dnia Misyjnego uczniowie szkół podstawowych wykonywali prace plastyczne na temat Bł. Jan Paweł II w krajach misyjnych. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, nr 3, nr 4, nr 5 w Nowym Targu oraz Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Knurowie, Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Łopusznej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. Nadesłano aż 122 prace, których poziom był wysoki, a tym samym, o czym zapewniło jury, wybór tych najlepszych bardzo trudny.

Uczniowie szkół podstawowych zwiedzali także Muzeum Misyjne, w którym można było zobaczyć stroje mieszkańców krajów misyjnych – Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej, ozdoby i biżuterię, artykuły codziennego użytku, naczynia oraz narzędzia pracy. Na zakończenie tej części obchodów Dnia Misyjnego uczniowie zostali zaproszeni do udziału w koncercie „Promyków” – scholi działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Spotkanie z młodzieżą, odbywające się w nowotarskim MOK-u, prowadzili zaproszeni goście, a wśród nich ojciec Maciej Zieliński – kombonianin, oraz wolontariuszki świeckie p. Ewa Maziarz i p. Beata Obrzud ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Uczniowie mogli wysłuchać relacji pań wolontariuszek z ich pobytu na misjach w Ugandzie i Togo. Bardzo dużo można było się dowiedzieć o pracy misjonarzy.

Tekst i zdjęcia: I LO w Nowym Targu.