Nowotarscy policjanci na V Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych–Kampinos 2018 | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarscy policjanci na V Ogólnopolskich Manewrach Poszukiwawczo-Ratowniczych–Kampinos 2018

25 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 18-20 maja br. członkowie Nieetatowej Grupy do Działań Poszukiwawczych działającej przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu wzięli udział w „V Ogólnopolskich Manewrach  Poszukiwawczo-Ratowniczych – Kampinos 2018”.

Ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Stara Dąbrowa przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, obchodzonego na całym świecie w dniu 25 maja.

Impulsem do jej założenia były poszukiwania dziecka w 2010 roku, które policjanci z Nowego Targu prowadzili wspólnie z podhalańskimi goprowcami. Od rozmów udało się przejść do konkretów i 11 kwietnia 2011 roku KPP w Nowym Targu zawarła porozumienie o współpracy z Grupą Podhalańską GOPR w Rabce-Zdroju. Grupa poszukiwawcza blisko współpracuje z Grupą Podhalańską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjanci wchodzący w skład grupy przechodzą systematyczne szkolenia wspólnie z goprowcami, z którymi nie tylko poszukują zaginionych, ale także pilnują bezpieczeństwa na narciarskich stokach. Do tej pory grupa uczestniczyła w 34 akcjach poszukiwawczych. W 2014 r., dzięki współpracy z Euroregionem TATRY, w ramach realizacji mikroprojektu ze środków Unii Europejskiej kupiono m.in. quad z alternatywnym napędem na gąsienice, zestaw GPS i gogle noktowizyjne. Następnie z funduszy urzędu wojewódzkiego kupiono samochód terenowy Mitsubishi Pajero i kolejnego quada i przystosowaną do jego transportu przyczepę. Członkami grupy są funkcjonariusze - ochotnicy na co dzień pracujący w różnych komórkach nowotarskiej komendy oraz podległym Komisariacie Policji w Rabce Zdroju. Do nieetatowej grupy zgłosili się sami i dziś jest ich ośmiu:

  • podinsp. Marek Karkula z KPP w Nowym Targu – kierownik grupy
  • asp.sztab. Piotr Blecharczyk z KPP w Nowym Targu – koordynator grupy
  • st.asp. Łukasz Piątkowski z KP w Rabce-Zdroju
  • st.asp. Mariusz Ciesielski z KPP w Nowym Targu
  • st.asp. Krzysztof Podgórny z KPP w Nowym Targu
  • st.asp. Rafał Skrobot z KPP w Nowym Targu
  • sierż.sztab. Jagna Jerzyk z KP w Rabce-Zdroju
  • st.post. Patryk Adamowski z KPP w Nowym Targu
  • sierż. Jerzy Monterian z KPP w Nowym Targu

Członkowie grupy to pasjonaci gór i wielu z nich jest przewodnikami górskimi, a jedyna w tej grupie kobieta – sierż. sztab. Jagna Jerzyk, jest także ochotniczym ratownikiem GP GOPR i przewodnikiem psa do poszukiwania osób zaginionych.

W manewrach wzięli udział również grupy poszukiwawczo-ratownicze zrzeszone w PSP, OSP, PCK oraz cywilne stowarzyszenia o charakterze specjalistycznym i ratowniczym.

W pierwszym dniu uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach tematycznie związanych z poszukiwaniem osób zaginionych.

W kolejnych dniach przeprowadzone były symulowane akcje poszukiwawcze z udziałem niemal wszystkich uczestników manewrów. Sztaby dowodziły i nadzorowały prowadzone poszukiwania, sprawnie rozdzielając zadania pomiędzy ćwiczących. Działania poszukiwawcze prowadzono zarówno w porze dziennej i nocnej wykorzystując różne metody i techniki poszukiwań.

Wszystkie symulacje prowadzone były przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu  Mobilnego Centrum Wsparcia Poszukiwań (MCWP) przeznaczonego do pomocy w odnajdywaniu zaginionych osób. Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. agregat prądotwórczy, noktowizory, termowizory, trackery GPS, systemy map, system oświetlenia zewnętrznego, sprzęt do udzielania pomocy medycznej. Oprócz tego, pracę policjantów wspomaga system obserwacji terenu z powietrza, w skład którego wchodzi m.in. dron, mogący przenosić urządzenia rejestrujące obraz. Mobilne centrum staje się punktem dowodzenia operacją – przedstawiciele wszystkich służb biorących udział w poszukiwaniach mają wspólny kanał łączności.

Przeprowadzone manewry i szkolenia stanowią bardzo ważny element szkoleniowy wszystkich zaangażowanych w poszukiwanie osób zaginionych. Pozwalają doskonalić umiejętności i wzmacniać współpracę z innymi instytucjami i osobami zaangażowanymi w poszukiwanie osób zaginionych.

 

Tekst i zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu.