Noc muzeów w Bursie Gimnazjalnej | Region | Wiadomości

Strona główna

Noc muzeów w Bursie Gimnazjalnej

25 maja 2018
Zdjęcie 1

Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej kolejny raz przyłączyło się do Nocy Muzeów organizowanej na terenie powiatu nowotarskiego. Prezes TBG Pani Danuta Hajnos krótkim przemówieniem otworzyła w minioną sobotę cykl wydarzeń przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Jako pierwszy na ulicę Nadwodnią zawitał Seweryn Goszczyński wraz ze swoimi Dziwożonami oraz niezwykłej urody góralkami. Patron I Liceum Ogólnokształcącego rozpływał się nad urokami podhalańskich pejzaży, niezwykłymi nazwami okolicznych miejscowości, możliwościami zastosowania przez ludzi latania, a najdłużej swą uwagę poświęcił opisom przepięknych Podhalanek. Okazało się, że była to premiera spektaklu działającego w I LO Teatru Pod Zabytkowym Wieszakiem. Została ona przyjęta wielkim aplauzem publiczności. To żywe Muzeum Etnograficzne uzupełnione zostało rysunkami, obrazami, grafikami i fotografiami uczniów I LO stanowiącymi wystawę o wspólnym tytule „Definicje piękna”. Zwiedzający wystawę zastanawiali się razem z autorami prac czym lub/i kim jest Piękno: cudem przyrody, elementem architektury albo sztuki, Jezusem Frasobliwym, człowiekiem…

W przyziemiach budynku można było obejrzeć wystawy: o działalności Szkolnego Młodzieżowego Wolontariatu I LO oraz „Czarno – białe reminiscencje. Miasto dawniej i dziś w jednym kadrze” Gabriela Wolskiego, a na parterze budynku film o działalności TBG od momentu reaktywacji stowarzyszenia do dziś.

Tego wieczoru dostępny był także legendarny „Kosmos” czyli pozostałość po dawnym szkolnym internacie z zaskakującymi rekwizytami „z czasów minionych”. Nie zabrakło rywalizacji, która kiedyś decydowała o przyjęciu w poczet członków internatu: wiązanie sznurowadeł rękoma ubranymi w rękawice bokserskie czy łowienie, bez użycia rąk z miednicy wypełnionej wodą, jabłek.

Fotorelację z Nocy Muzeów w Bursie można obejrzeć na stronie: www.tbg.nowytarg.pl.

 

Tekst: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.