Międzynarodowy certyfikat jakości dla Festiwalu „Barokowe Eksploracje” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Międzynarodowy certyfikat jakości dla Festiwalu „Barokowe Eksploracje”

15 kwietnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2

Festiwal  „Barokowe Eksploracje”,  organizowany od 2011 roku przez stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, otrzymał prestiżowy certyfikat jakości przyznawany przez środowisko organizatorów festiwali w Europie - EFFE Label.  

Festiwal Barokowe Eksploracje, którego bazą jest Szczawnica, współpracował z dziesiątkami artystów z wielu krajów Europy oraz z innymi festiwalami w Polsce i za granicą. W ramach Barokowych Eksploracji odbywają się koncerty oratoryjno-kantatowe oraz polskie  premiery oper barokowych, jak też podejmowane są  oryginalne inicjatywy popularyzujące muzykę barokową wśród dzieci  i młodzieży.  Festiwal  promowany jest przez media ogólnopolskie i międzynarodowe.

Na bazie Barokowych Eksploracji, w 2016 roku narodził się międzynarodowy zespół Baroque Collegium 1685 (chór & orkiestra), który  sukcesem koncertował podczas takich festiwali jak Bach200UW, Iubilaei Cantus oraz inaugurował śląski festiwal im. G.Gorczyckiego.  w 2018 roku zespół podjął współpracę artystyczną ze światowej klasy  autorytetem wykonawstwa wokalnej muzyki  baroku, holenderskim basem Peterem Kooij.

Przyznany Festiwalowi znak firmowy EFFE Label to przede wszystkim certyfikat wysokiej jakości, który jest ważną informacją dla odbiorców i sponsorów festiwali, a także dla mediów i przedstawicieli lokalnych samorządów. Certyficat  to sygnał, że Festiwal należy do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy.

„Certyficat EFFE Label znajdzie się na materiałach promocyjnych kolejnych dwóch edycji „Barokowych Eksploracji.” Na razie mozolnie walczymy o środki na ich organizację… działamy w bardzo małym ośrodku więc pozyskanie środków od sponsorów jest bardzo utrudnione. Budżety poszczególnych edycji, budujemy w oparciu o granty przyznawane w konkursach dotacyjnych, również tych lokalnych. Jest to niestety obarczone dużym ryzykiem i niewiadomą ale mamy nadzieję, że podobnie jak do tej pory, zostaniemy zauważeni przez grantodawców i uda się zorganizować kolejne edycje Festiwalu, godne przyznanego certyfikatu. Muzyczne plany mamy wspaniałe i już nie możemy się doczekać spotkania z naszą publicznością podczas kolejnych wydarzeń Barokowych Eksploracji”- mówi Agnieszka Żarska, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji oraz Baroque Collegium 1685.

Tekst i fot.: Szczawnicki Chór Kameralny