Kadeci-strażacy na szkoleniu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Targu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kadeci-strażacy na szkoleniu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Targu

2 lutego 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Gdy kadeci z profili wojskowego i policyjnego odbywali ćwiczenia w jednostce patronackiej w Krakowie – ich koledzy z profilu pożarniczego gościli w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Targu.

Zajął się tam nimi przedstawiciel kadry dowódczej, wprowadzając tym razem w tajniki ratownictwa chemicznego. Służyło temu poznawanie wyposażenia lekkiego wozu ratownictwa chemicznego z mnóstwem sprzętu do neutralizacji i dekontaminacji. Kadeci mieli okazję poznać zasady obsługi pojazdu, który jest wykorzystywany przy wielu  wypadkach drogowych i pożarach obiektów, w których znajdują się niebezpieczne materiały i substancje, może też współpracować z systemem innych, większych jednostek.

Przyszli kadeci na strażaków poznawali rozlokowanie poszczególnych elementów wyposażenia wozu (m.in. zestawu rozpoznawczego i dozymetrycznego, ubrań gazoszczelnych, beczki na niebezpieczne płyny, zestawu uszczelnień, rur, przewodów, substancji neutralizujących itd.,) ćwiczyli ich wyjmowanie, używanie i wkładanie z powrotem z pomocą metalowego podjazdu. Instruktor zapoznawał ich także z danymi technicznymi, materiałowymi, instrukcjami obsługi, sposobem organizowania specyficznej akcji ratowniczej związanej z dużym ryzykiem. Uczyli się też metody rejestracji czasu przebywania ratowników w strefie skażenia.  

 

Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.