III Światowy Dzień Świadomości na temat Autyzmu | Region | Wiadomości

Strona główna

III Światowy Dzień Świadomości na temat Autyzmu

17 kwietnia 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Historia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu sięga 2007 roku. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i przypada co roku w dniu 2 kwietnia. Symbolem dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski.

W poniedziałek 9 kwietnia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu obchodziliśmy III Światowy Dzień Świadomości na temat Autyzmu. Obchody rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej ,,Wkręć się w autyzm- dowiedz się więcej o autyzmie’’ skierowanej do licznie zgromadzonej publiczności z pobliskich szkół przybliżająca tematykę autyzmu. Zgromadzeni na Sali widowiskowej MOK poznali historię Marii dziewczynki mieszkającej w Hiszpanii, która ma autyzm. Inicjatywa ta miała na celu zapoznanie uczniów, młodzieży i dorosłych z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata, uwrażliwienie uczniów na osoby ze spektrum autyzmu, ich problemy i możliwości pomocy. Ale najważniejszym przesłaniem było pokazanie, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy. Rozstrzygnięta została także I edycja Konkursu Plastyczno - Fotograficznego pod hasłem hasłem ,,Strasznie głośno, niesamowicie blisko'' zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 1 w Nowym targu oraz Stowarzyszenie DASZ RADĘ inicjatywa społeczno – edukacyjna działająca przy Placówce.

Następnie miały miejsce występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu, w których wzięła udział grupa teatralna "Wędrujący Teatrzyk" ze spektaklem "Mały Książe", grupa regionalna ,,Milusioki oraz zespół taneczny "Sylaba", który zaprezentował inscenizację pt. ,,Meduzy’’ i ,,Taniec worków’’. Ponadto wystąpił zespół ,,Pieguski’’ reprezentowany przez najmłodszych uczniów, którzy przedstawili interpretację piosenki ,,Kozy’’ oraz nieco starszych z repertuarem ,,Taniec ze świecami’’. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za tak piękne widowisko ich opiekunom bez których ten występ nie byłby możliwy oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w inscenizację. Szczególne podziękowanie należą się autorce scenariusza poniedziałkowego wydarzenia Pani Marcelinie Fryźlewicz. Serdecznie dziękujemy wszystkim instruktorom za trud włożony w przygotowanie występów, a szczególnie Pani Renacie Knap, Pani Annie Szewczyk i Pani Teresie Jagodzie prowadzącej grupę regionalną Milusioki. Ponadto Pani Marcelinie Fryźlewicz i Pani Agnieszce Zachwieji opiekunom grupy teatralnej ,,Wędrujący teatrzyk", Pani Małgorzacie Niegłos i Pani Marcelinie Fryźlewicz instruktorkom zespołu ,,Pieguski’’ oraz Pani Annie Palider i Pani Stefanii Firek prowadzącym zespół ,,Sylaba’’. Na zakończenie wystąpiły specjalnie dla nas gwiazdy specjalne aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem Pani Emilia Nagórka i Pan Marek Wrona czytając tekst, pt. Kosmita autorstwa Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel w ramach współpracy pod hasłem ,,Gwiady dla Autyzmu’’.

W drugiej części dnia obchodów Światowego Dnia Świadomości na temat Autyzmu miał miejsce niebieski happening pod hasłem ,,Wkręć się w zabawę – baw się z nami’’ finał dnia na płycie przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym targu. Czekali tam na nas goście specjalni solistka Pani Kinga Garb oraz duet BETI&BOBASS. Podczas koncertu ustawiliśmy Niebieskie Serce dla Autyzmu oraz wypuściliśmy do nieba niebieskie baloniki z helem. Po finałowym koncercie na uczestników czekały nie lada atrakcje: fotobudka, puszczanie baniek mydlanych, warsztaty robienia warkoczyków, zabawy z chustą animacyjną, malowanie kredą ,,Niebieski Nowy Targ’’. Było wesoło, kolorowo i hucznie!

Późnym popołudniem odbyły się bezpłatne konsultacje psychologiczne, neurologopedyczne, logopedyczne, z zakresu integracji sensorycznej, a także wykłady specjalistów tych dziedzin oraz wystąpienie Grupy Wsparcia Rodziców i Opiekunów Dzieci z Autyzmem działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 1 w Nowym targu. A wieczorem ostatnia już zaplanowana atrakcja w ramach obchodów Dnia Autyzmu. O 20:00 nowotarski Ratusz na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm zmienił swój kolor na niebieski w ramach globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko“. Dziękujemy władzom Miasta Nowego Targu, które postanowiły przyłączyć się do obchodów Światowego Dnia Autyzmu.

Kwiecień to Międzynarodowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym roku będziemy mówić o autyzmie przez ponad dwa tygodnie. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym zaburzeniu i formach pomocy, ponieważ najważniejsza jest wczesna diagnoza i wsparcie.

Do końca kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury przy Al. Tysiąclecia 37 oglądać będzie można wystawę pokonkursową prac pt. "Strasznie głośno, niesamowicie blisko", związanych z problemem autyzmu.

Pragniemy podziękować zaproszonym gwiazdom: aktorom Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem Pani Emilii Nagórce i Panu Markowi Wronie, solistce Pani Kindze Garb oraz duetowi Beti & Bobass. Jesteśmy szczęśliwi, że wspierają nas artyści tak szlachetni i wrażliwi na potrzeby innych.

Partnerom wydarzenia: Stowarzyszeniu Dasz Rade Inicjatywa Społeczno - Edukacyjna, Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu, Stowarzyszeniu Lions Club Wysoka, Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu, Gabinetowi Psychologicznemu ,,Do siebie’’, Specjalistycznemu Gabinetowi Rehabilitacji Dzieci, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Nowym Targu. Osobom zaangażowanym w rozstrzygnięcie konkursu plastyczno - fotograficznego pod hasłem „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”: Pani Annie Dziubas z Galerii Sztuki "Jatki" w Nowym Targu, Pani Teresie Olbrychtowicz, Pani Marceli Pietrzak z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu oraz Pani Beacie Wójciak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu. Pragnę także podziękować Klinice Medycznej Allmedica, Pracowni Logopedycznej ,,Mowa’’, Przedszkolu i żłobkowi Fiku Miku oraz Przedszkolu Niebieska Kokardka.

Darczyńcom: Fotobudce Zakopane, Firmie Maxi, Firmie Ayra, Firmie Euro-Trade w Krakowie, Super Market Rajski, Firmie Agrafia, magiczneoswietlenie.pl, Centrum Nauki i Biznesu ”Żak”, Księgarni bookbook oraz Firmie Markpol.

Patronom medialnym, którzy nagłośnili wydarzenie: nowotarskiej telewizji kablowej, tygodnikowi podhalańskiemu, portalowi podhale24.pl, podhaleregion, nowytarg24.tv i góralinfo.pl oraz wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze przedsięwzięcie między innymi licznie zgromadzonym wolontariuszom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu oraz wolontariuszom z nowotarskiej Bursy.

Organizatorami wydarzenia byli: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu przy Zespole Placówek Szkolno Wychowawczo - Opiekuńczych oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Patronat honorowy objęli: Pan Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Pan Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego.

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu.