Goście ze Szwajcarii w I LO im. S. Goszczyńskiego | Region | Wiadomości

Strona główna

Goście ze Szwajcarii w I LO im. S. Goszczyńskiego

25 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W LO Goszczyńskiego zakończyła się rewizyta uczniów z zaprzyjaźnionego College de Gambach we Fryburgu. Program pobytu gości był bogaty. Już pierwszego dnia nasi partnerzy spotkali się z polskim dziedzictwem kulturowym w postaci kopalni soli w Wieliczce. Wieczorem tego samego dnia udali się do domów rodzin goszczących, z którymi spędzili weekend. Kilkoro uczniów wybrało wycieczkę do Inwałdu, gdzie młodzież ze Szwajcarii mogła podziwiać Polskę w pigułce. Inni spędzili czas w górach lub na Słowacji. Maj to czas komunii, dlatego niektórzy mogli aktywnie uczestniczyć w uroczystościach z tym związanych, dokonując porównania dwóch kultur.

W programie przygotowanym przez opiekunów wymiany znalazły się jeszcze takie miejsca jak Oświęcim, Kraków, Sromowce, Szczawnica, Krościenko i Zakopane. Pogoda bardzo dopisała, dlatego wszyscy mogli podziwiać uroki naszego kraju podczas spływu Dunajcem, ogniska i występu zespołu góralskiego Małe Pieniny w Krościenku oraz spaceru po Gubałówce. Goście uczestniczyli w spotkaniu z Panią Dyrektor Marią Kopeć oraz Urzędującym Członkiem Zarządu Powiatu Nowotarskiego Panem Bogusławem Waksmundzkim w budynku starostwa, który opowiedział gościom o działaniach samorządu, planach, inwestycjach i zachęcił do kolejnych wizyt w naszym rejonie. Zarówno nauczycielki ze Szwajcarii, jak i ich podopieczni, otrzymali zestaw gadżetów i materiałów informacyjnych.

Po raz kolejny młodzież z obydwu państw stanęła na wysokości zadania i reprezentowała swoje szkoły w godny naśladowania sposób. Kolejna wymiana planowana jest w roku szkolnym 2019/2020. Wymianę ze strony polskiej przygotowały nauczycielki j. angielskiego Panie Agnieszka Paprocka-Maciaś i Ewa Komperda.

 

Tekst i zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.