Bibliotekarze Powiatu Nowotarskiego w CINiBA i Bibliotece Śląskiej | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Bibliotekarze Powiatu Nowotarskiego w CINiBA i Bibliotece Śląskiej

5 czerwca 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu na podstawie Porozumienia zawartego ze Starostwem Powiatowym realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla terenu, w którym funkcjonuje 58 placówek. Do jej zadań należy m. in. sprawowanie nadzoru merytorycznego nad bibliotekami działającymi na obszarze powiatu nowotarskiego oraz udzielanie im pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej, jak również wskazanie takich form pracy, które spowodują stabilne i prawidłowe funkcjonowanie sieci bibliotecznej.
Popularną obecnie praktyką polegającą na odpowiednim zarządzaniu jest między innym tzw. benchmarking, czyli porównywanie procesów i praktyk stosowanych przez własne przedsiębiorstwo ze stosowanymi w firmach uważanymi za najlepsze w swojej dziedzinie. Polega na podpatrywaniu ich pracy tak, aby można było stosować je u siebie. Polskie biblioteki rozwijają się bardzo dynamicznie, stąd pomysł, aby przybliżyć bibliotekarzom z powiatu nowotarskiego dwie z najnowocześniejszych pod względem architektonicznym i użytkowym książnic, do których należą niewątpliwie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Bezpośredni kontakt z tego typu instytucjami naukowymi, pozwoli na zapoznanie się z ich działalnością, co z kolei umożliwi w przyszłości zastosowanie niektórych procesów bibliotecznych we własnych placówkach.

Pobyt pracowników bibliotek nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie Starostwa Powiatowego, dzięki któremu nie tylko bibliotekarze, ale także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu mogli zobaczyć biblioteki w pełni nowoczesne, które od początku swojej działalności są laureatami wielu prestiżowych nagród.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - jest tzw. biblioteką hybrydową. Oznacza to, że równolegle udostępnia się wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (np. osób niepełnosprawnych) - wszystko dzięki dostarczeniu nowoczesnych narzędzi niezbędnych do penetrowania polskiego i światowego piśmiennictwa naukowego.

Natomiast Biblioteka Śląska pełni funkcję biblioteki publicznej i wojewódzkiej o statusie naukowym. Gmach Książnicy to nowoczesny, dobrze wyposażonej obiekt, nieodstający od wysokich norm światowych. W bibliotece gromadzi się dokumenty z zakresu wszystkich dyscyplin naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego historycznego i współczesnego Śląska. Stąd wiele cennych pozycji jest udostępnianych na zasadach prezencyjnych (na miejscu, w czytelni) lub w postaci zmikrofilmowanej (czasopisma, niektóre starodruki), a optymalne warunki przechowywania zapewnia nowoczesny system magazynowania zbiorów zastosowany w Bibliotece Śląskiej.

Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu, fot. Lucyna Czubernat i Aleksandra Baran