Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego

22 stycznia 2020
Zdjęcie 1

Prezes Rady Ministrów zarządzeniem wprowadził 2. stopień alarmowy BRAVO w woj. małopolskim, 1. stopień alarmowy ALFA i 1. stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju - obowiązujące od dnia 23 stycznia 2020 r., od godz. 00:01, do dnia 29 stycznia 2020 r., do godz. 23:59.

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny i jest związany z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zaplanowanymi na 27 stycznia.

Stopień alarmowy ALFA jest, przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997. Po wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO należy wykonywać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego ALFA oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań. W drugim stopniu alarmowym BRAVO należy również m.in. sprawdzić i wzmocnić ochronę ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnić ochrone środków komunikacji publicznej.

Stopień alrmowy ALFA-CRP dot. zagrożeń w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zabowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Systemy ten należy m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do narudszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.