Gimnazjalista ze Skrzypnego z Pucharem Polski modeli szybowców | Wiadomości

Wyszukiwarka

Treść strony

Gimnazjalista ze Skrzypnego z Pucharem Polski modeli szybowców

9 października 2012

Uczeń I klasy gimnazjum ze Skrzypnego Kacper Gromala zajął I miejsce w kategorii juniorów młodszych, zdobywając Puchar Polski Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E. W zawodach drużynowych w Gliwicach wraz z kolegą Janem Kabacińskim wywalczyli wicemistrzostwo Polski.

Kacper Gromala mimo młodego wieku jest zawodnikiem z kilkoma znaczącymi tytułami. W roku 2011 zajął 3 miejsce w Pucharze Polski, które podobnie jak w 2012 r. organizowane były przez Aeroklub Polski według zasad określonych przez Międzynarodową Federację Aeronautyki (FAI). System pucharowy składa się z kliku zawodów organizowanych na terenie Polski, gdzie zawodnik klasyfikowany jest według zajętego miejsca i zdobywa punkty do klasyfikacji końcowej. Kategoria F1E modeli sterowanych prętem magnetycznym (modeli z kompasem) wykorzystujących zjawiska atmosferyczne jak: wiatr, prądy wznoszące na Podhalu została reaktywowana w 1957 r. przez Wiesława Jakubowskiego, a następnie przez Tadeusza Wiśniowskiego. W kategorii tej W Polsce były rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Świata (dwukrotnie) i Europy.

Z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowego Centrum Kultury) wyszło wielu utalentowanych nowotarskich modelarzy - wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata. Wujek Kacpra Jacek Pawlik w 1997 r. w Czechoslowacji wywalczył tytuł Wicemistrza Świata. Kacper uczęszcza na zajęcia w PCK w Nowym Targu. Zbudowane modele według wskazań doświadczonego instruktora Bogusława Kudasa, wraz z umiejętnościami Kacpra odnoszą sukcesy w rankingu młodych konstruktorów i zawodników. Kacper na zawody zabiera 3 szybowce o rozpiętościach skrzydeł: szybki (170 cm), średni (210cm), wolny (260cm).Wykorzystuje ten, który najbardziej odpowiada aktualnym warunkom atmosferycznym. Na zawody w ciągu roku z Kacprem wyjeżdża instruktor (pełni rolę trenera), ojciec i osoby towarzyszące.

Zaawansowane modelarstwo jest dyscypliną sportową, która jak każda dyscyplina sportowa potrzebuje środków finansowych. Kacper z instruktorem i rodzicami liczą, że w nadchodzącym sezonie pojawią się sponsorzy dla tej zasłużonej dyscypliny sportowej.

W minionym tygodniu w ZSPiG w Skrzypnem odbyło się spotkanie gimnazjalistów z mistrzem, któremu gratulacje przekazał wychowawca Władysław Tylka , a ksiądz kanonik Edward Cygal - proboszcz Skrzypnego wręczył mu nagrodę pieniężną, którą osobiście ufundował. Wcześniej uczestnicy zawodów otrzymali upominki od dyrektor Marii Tylki.

Tekst: podhale24.pl

Zdjęcia: Władysław Tylka