„Europa dla młodzieży” i "EuroWolontariat" | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Europa dla młodzieży” i "EuroWolontariat"

18 czerwca 2012

Stowarzyszenie Lokomotywa oraz Pracownia Informacji Młodzieżowej przy Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach „Europa dla młodzieży” oraz "EuroWolontariat", w ramach których konsultanci Eurodesk Polska prowadzą warsztaty o tematyce europejskiej. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na terenie Polski warsztaty prowadzi 19 konsultantów Eurodesk Polska z 23 miast. Pełnych pasji, energii i entuzjazmu. Wszyscy znają problematykę poruszaną w trakcie warsztatów i zostali gruntownie przeszkoleni z ich prowadzenia. Dysponują opracowanymi przez Eurodesk Polska materiałami dydaktycznymi. Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie.

Po raz pierwszy na Podhalu warsztaty odbędą się w Rabce-Zdrój, w kinie Śnieżka (ul. Nowy Świat 8). W najbliższą środę od godziny 9:30 konsultanci Eurodesk Polska przeprowadzą dwie lekcje z cyklu "Europa dla młodzieży" oraz jedną z cyklu "EuroWolontariat". Pojedyncze zajęcia trwają max. półtorej godziny. Uczniowie pracują w grupach 20 osobowych. Ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisy na warsztaty prowadzone są przez Stowarzyszenie Lokomotywa. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu: 787 387 424 oraz mailowo na adres: lokomotywa.rabka@gmail.com.

Program zajęć:

9:30 - 11:00 Europa dla młodzieży

11:15 - 12:45 Europa dla młodzieży

10:00 -11:30 EuroWolontariat

Warsztaty „Europa dla młodzieży” przeznaczone są dla młodzieży starszych klas szkół ponadgimnazjalnych (2-3 klasa) i studentów. Prowadzone są w atrakcyjnej formie – składają się z quizu, skeczy, energizerów, pracy w grupach, pracy z tekstem. W ciekawy i aktywizujący uczestników sposób przybliżają tematykę mobilności, kształcenia, aktywności społecznej i obywatelskiej. Mobilność zawodowa i edukacyjna to szczególny rodzaj aktywności młodych ludzi, który w znacznym stopniu zwiększa ich szanse na rynku pracy. Kształci istotne cechy osobowościowe, pozwala zdobyć bezcenne doświadczenia, podnosi kompetencje językowe. Unia Europejska wspiera i dofinansowuje aktywność młodzieży w ramach programów edukacyjnych i młodzieżowych. Jest to istotny element nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020 i wynikającej z niej inicjatywy „Mobilna młodzież”. Na zajęciach mówimy o projektach młodzieżowych, studiach, stażach i praktykach za granicą. Informujemy o obecnych i przyszłych programach edukacyjnych Unii Europejskiej.

Ponadto w ramach projektu „Europa dla młodzieży”, poprzez aplikację konkursową na stronie www.eurokonkursy.pl i za pośrednictwem fanpage’a Eurodesk Polska na Facebooku (www.facebook.com/EurodeskPL) prowadzone są konkursy; uczestnicy odpowiadają na pytania i wykonują zadania związane z „tematami miesiąca” – edukacją pozaformalną, dialogiem usystematyzowanym, informacją młodzieżową, solidarnością międzypokoleniową i bezrobociem młodzieży. Na zwycięzców konkursów czekają nagrody. Więcej informacji o projekcie „Europa dla młodzieży” znajduje się na stronie: www.eurodesk.pl/warsztaty.

Warsztaty "EuroWolontariat" przeznaczone są dla młodzieży starszych klas szkół gimnazjalnych (2-3 klasa).

Lekcja poświęcona jest możliwościom pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie nowych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. Doświadczenia zdobyte w czasie wolontariatu często są atutem przy rekrutacji na studia czy w rozmowie o pracę. Wolontariat to również jeden ze sposobów wykorzystania „gap year” – przerwy przed, w trakcie lub po skończeniu studiów. Popularność wolontariatu zagranicznego wśród młodzieży rośnie. Wolontariat to także jeden z priorytetów polityki UE.

W trakcie lekcji uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, analizują najważniejsze zagadnienia związane z wolontariatem zagranicznym i poznają wybrane programy wolontariatu za granicą. Na koniec dowiadują się, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie lekcji.

Metody pracy: burza mózgów, quiz, praca indywidualna, praca w grupach, praca w parach, wykład.

Stowarzyszenie Lokomotywa