Dzień Samorządu Terytorialnego z Prezydentem Komorowskim | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dzień Samorządu Terytorialnego z Prezydentem Komorowskim

30 maja 2012

Bogusław Waksmundzki – urzędujący członek zarządu i zarazem przewodniczący Euroregionu Tatry – i Antoni Karlak – wójt Jabłonki zostali zaproszeni przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do udziału w uroczystych obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego. Spotkanie blisko 400 przedstawicieli samorządów z całej Polski odbyło się 28 maja br. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział posłowie i senatorowie, ministrowie Kancelarii Prezydenta, doradcy prezydenta oraz kilkuset przedstawicieli organizacji samorządowych.


Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla upamiętnienia daty przeprowadzenia pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

Prezydent zaznaczył, że odznaczenia dla samorządowców są formą podziękowania w imieniu państwa polskiego i przyznawane są na wniosek organizacji skupiających samorządowców. Jak mówił, jest to wyróżnienie i podziękowanie dla całej Polski samorządnej.

To jest też swojego rodzaju ukłon w kierunku Polski lokalnej, polskich społeczności lokalnych, które na tych wielkich przemianach, które zachodziły w ojczyźnie od 1989 roku – w moim przekonaniu – najwyraźniej skorzystały – mówił Komorowski.

Komorowski wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku zostanie uruchomiona prezydencka nagroda obywatelska. – Bo przecież w wymiarze ogólnonarodowym i w wymiarze lokalnym, na każdym szczeblu, zawsze chodzi o to, czy potrafimy w sposób umiejętny wydobywać dobre cechy obywatelskie, czy potrafimy zachęcać ludzi do tego, aby działali, jak dobrzy obywatele na własną rzecz i na rzecz innych – mówił.

Prezydent powiedział też, że „marząc – a pewnie jest to marzenie nas wszystkich – o nowoczesnym polskim patriotyzmie najłatwiej wskazać na osiągnięcia tego nowoczesnego myślenia o ojczyźnie właśnie patrząc na to, jak funkcjonuje samorząd, jak realizuje oczekiwania ludzi”.

Komorowski przekonywał, że „tam ten patriotyzm ma wymiar lokalny i ogólnonarodowy, ogólnopaństwowy; ma wymiar jednocześnie bardzo konkretny, przejawiający się zarówno w rozwiązywaniu realnych problemów i w sięganiu po wspólną symbolikę, tak jak choćby przy okazji Majówki z Polską”.